Když někomu nezkušenému budete tvrdit, že vodou budete řezat ocelový krunýř, tak se vám zřejmě vysměje. Lidé, kteří se s touto technologií již setkali, dobře, jakou sílu vodní živel dokáže vyvinout. Pravda, musí se mu trochu napomoci speciálním zařízením, které vyvine obrovský tlak. Voda pak dokáže řezat všechny druhy materiálu, na které si vzpomenete, od papírové čtvrtky, až po ocelový pancéřový blok.

voda

Sílu vodní masy můžete sami snadno testovat např. ve sprše, jestliže vodu proženete masážní tryskou, nebo když prstem vytvoříte trysku na konci zahradní hadice, možná si uvědomíte, co voda pod vysokým tlakem dokáže.

Numericky řízené stroje řežou i velmi tvrdé materiály

Na stejném principu pracuje nástroj pro řezání vodním paprskem. Jde o speciální numericky řízený obráběcí stroj (CNC) s vysokotlakým vodním čerpadlem, kde se do činnosti uvádí oboustranný píst. Ten dokáže vyvinout tlakovou sílu vyšší než 4000 atmosfér (barů). Základ vodního řezacího stroje doplňuje tlakový zásobník vody o obrovském objemu, a ten zaručuje kontinuální proces řezání za konstantních podmínek.

Samotná čistá voda zvládne řezat pouze měkčí materiál, tedy např. plast, pryž, papír, tenké dřevěné desky. Na ocelové a jiné kovové plochy se do vody přidává speciální směs velmi malých tvrdých částeček s ostrými hranami. Řezným nástrojem je pak voda s jemnou příměsí abrazivních látek a řezací hlavou prochází tekutina rychlostí čtyřnásobku rychlosti zvuku. Výsledkem je neuvěřitelný fyzikální proces oddělování – řezání různorodých materiálů. Mimo jiné i oceli až do tloušťky 30 cm.

kabely

V čem je řezání vodním paprskem specifické a výhodné

  • Nedochází k praskání materiálu, dokonce i velmi křehkého. Vodní paprsek – tlak vody je veden přesně a výhradně řeznou plochou.
  • Řezný proces řídí počítač (CNC stroj), materiál se odděluje s přesností na desetinu milimetru, a to s minimální chybnou odchylkou, a velice rychle.
  • Naprogramovat lze různé tvary křivek a šikmých ploch.
  • Řezat lze cokoliv – papír, dřevo, plasty, kovy.
  • Řezání probíhá za studena a zpracovávaný obrobek nepodléhá tepelné zátěži, nemění se jeho krystalická struktura v místě řezu, což je směrodatné zejména u kovů.
  • Prořez je velmi tenký, snižuje se tím spotřeba výchozích surovin. Zároveň je voda s abrazivem snadno recyklovatelná.