Online platby a nakupování v e-shopech nám v dnešní době značně usnadňuje život. Bohužel se na naší důvěřivosti rádi obohatí podvodníci. Na co si dát pozor, abychom nepřišly o peníze.
· Nekontrolujeme, kam zadáváme svoje údaje. Důkladně kontrolovat, jestli jsme opravdu na stránkách své banky. Nejen to, že víme, jak tyto stránky vypadají, svědčí o jejich pravosti. Heknutá stránka se nepozná pouhým mrknutím na ni. A pak už zadáváme svoje osobní údaje jinam než své bance. Tím dojde většinou k tomu, že přijde o důležité údaje a o všechny peníze. Přes Google, Seznam a jiné podobné stránky se nikdy nedostávejte k té Vaší. Jděte rovnou na její stránky, jinak se můžete dostat, kam nechcete.
· Dalším příkladem je podvodný e-mail, který vůbec nepřišel od Vaší banky. Nezadávejte a ani neposílejte svoje údaje na tyto e-maily, můžou Vás přesměrovat úplně jinam.
· Neotevírat žádné přílohy, které neznáte a neklikat na všechny odkazy. Lákavé odkazy na levné produkty, dovolené a podobné věci, jsou dalšími možnými stránkami na to jak Vás po zadání osobních údajů a plateb, připravit o peníze. Pozor na přílohy s koncovkou EXE ty nikdy neotevírejte.
· Vybrat bezpečné heslo není jen tak. Vyvarujme se proto používání po sobě jdoucích čísel, dat narození, částí telefonních čísel, jmen dětí nebo našich domácích mazlíčků. Heslo nebo PIN je dobré 2x – 3x během roku změnit.
· Přišla Vám zpráva na FB od Vašeho kamaráda, který Vás žádá o zaslání peněz na účet. Raději si tuto informaci ověřte osobně, než něco takového vůbec uděláte. Jde ve velkém případě o podvody.
· Hlídat si musíme i naše mobilní telefony. Nastavte si bezpečné heslo nebo gesto zamykání obrazovky. Je to náš osobní počítač a musíme ho také chránit.
· Proti všem těmto nepříjemnostem podvodníků se můžete nechat pojistit. Zabezpečit počítač i telefon a ochránit tak svá citlivá data. Díky tomuto pojištění už můžete používat internet plně bet obav. Ochrání Vás před podvodnými e-maily, odkazy atd.
Comments by kreans.cz